Με μία τρομερή επιστροφή στο δεύτερο μέρος η Χέρτα απέσπασε ισοπαλία στην έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ, με σκορ 3-3, στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα. Η ομάδα του Βερολίνου βρέθηκε να χάνει 3-0 στο πρώτο μέρος, σκορ που προμήνυε… περίπατο για τους γηπεδούχους.

Ένα ματς, όμως, δεν τελειώνει σε 45 λεπτά και οι «πρωτευουσιάνοι» σε διάστημα 12 λεπτών στο β΄ ημίχρονο «επέστρεψαν από την κόλαση» και με τρία τέρματα έφυγαν από τον αγωνιστικό χώρο… σα νικητές. Η Φορτούνα «αυτοκτόνησε» κι απέτυχε να φτάσει στη δεύτερη σερί νίκη της (είχε προηγηθεί το 2-0 στην Φράιμπουργκ) και παράλληλα, έστω και προσωρινά να βγει εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε τελειώσει μετά το 3-0. Στο δεύτερο μέρος έδωσαν δικαιώματα στην ομάδα του Βερολίνου να πιστέψει σε θετικό αποτέλεσμα, που τελικά ήρθε…

Η 24η αγωνιστική:

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χέρτα Βερολίνου 3-3 (6΄,45΄+1 Καραμάν, 9΄ Τόμι – 64΄αυτ. Τόμι, 66΄ Κούνια, 75΄ πεν. Πιάτεκ)