Η έλευση του Πέτεφ στο τιμόνι της Εθνικής Βοσνίας δεν έχει αλλάξει, τουλάχιστον, επί του παρόντος πολλά πράγματα, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας να μην μετρά νίκη στα τέσσερα ματς που βρίσκεται στον πάγκο ο νέος προπονητής.

Το φιλικό 0-0 με το Μαυροβούνιο στο Σαράγεβο ήταν το τέταρτο ματς το τελευταίο δίμηνο που η Βοσνία απέτυχε να πάρει τη νίκη. Στα δύο επίσημα ματς του Μαρτίου για τα προκριματικά του Μουντιάλ έφερε ισοπαλία με τη Φινλανδία (2-2 εκτός) και ηττήθηκε από τη Γαλλία (1-0 εκτός), ενώ ενδιάμεσα έφερε «λευκή» ισοπαλία σε άλλο φιλικό με την Κόστα Ρίκα.

Εν τω μεταξύ, το ντεμπούτο του Γκεόργκι Κοντρατίεφ (υπηρεσιακός προπονητής) στον πάγκο της Λευκορωσίας δεν έφερε… γούρι, η Εθνική ομάδα ηττήθηκε στο Μινσκ με 1-2 από το Αζερμπαϊτζάν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σκάβις στο 56΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω κάτω με τα γκολ των Χουσεΐνοφ στο 73΄ και Σεϊντάεφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.