Η άφιξη του Χόρχε Σαμπάολι στον πάγκο έδωσε στη Μαρσέιγ το μαχητικό πνεύμα που τόσο πολύ της έλλειψε φέτος, κι ας μη νίκησε… Η ομάδα της Μασσαλίας πήρε ισοπαλία 3-3 στο Μονπελιέ με ανατροπή κι έφτασε στην πέμπτη θέση τη Λανς, με αγώνα περοισσότερο, ύστερα από ένα παιχνίδι συνεχών ανατροπών.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο «Stade de la Mosson» ανοίγοντας το σκορ στο πρώτο λεπτό με τον Ντελόρ, αλλά η Μαρσέιγ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη, με δύο γκολ στο λυκόφως του πρώτου ημιχρόνου, από τους Μίλικ και Γκουέγε.

Ο Λαμπόρντε ισοφάρισε σχεδόν με το ξεκίνημα, αλλά παρά την αποβολή του Σαρ στο 63ο λεπτό με απευθείας κόκκινη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τρίτο γκολ με τον Περίν στο 71΄, για να χάσουν τελικώς τους τρεις βαθμούς σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα, από το δεύτερο γκολ του Λαμπόρντε.

Η 32η αγωνιστική:

Μετς-Λιλ 0-2 (60΄ Γιλμάζ, 89΄ Τσελίκ)

Στρασμπούρ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (63΄ Σαχί – 16΄ Μπαπέ, 27΄ Σαράμπια, 45΄ Κεν, 79΄ Παρέδες)

Μονπελιέ-Μαρσέιγ 3-3 (1΄ Ντελόρ, 47΄, 90΄+4 Λαμπόρντε – 43΄ Μίλικ, 45΄+2 Γκουέγε, 71΄ Περίν)