Αυτό είναι το αγγλικό ποδόσφαιρο… Το καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο έδωσε ξανά μια μοναδική παράσταση σήμερα στο «Άνφιλντ» με τη Λίβερπουλ να επικρατεί στις καθυστερήσεις της Τότεναμ με 4-3, μετά από μια κατάληξη για γερά νεύρα, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής στην Premier League.

Η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική στα πρώτα 15 λεπτά, πέτυχε τρία γκολ, αλλά τελικά … κατάφερε να δώσει την ευκαιρία στην Τότεναμ να την ισοφαρίσει στο τέλος, αλλά ο Ντιόγκο Ζότα είπε την τελευταία λέξη διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Οι «κόκκινοι» στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν στείλει δύο φορές στα αντίπαλα δίχτυα (3′ Κέρτις, 5′ Ντίαζ), ο Μο Σαλάχ στην 300ή εμφάνιση του με την αγγλική ομάδα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με πέναλτι στο 15′, ενώ ο Χάρι Κέιν μείωσε στο 40ο λεπτό.

Ο Σον στο 77′ μείωσε σε 3-2 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ριτσάρλισον έκανε τη μεγάλη ανατροπή διαμόρφωνοντας το 3-3. Αμέσως μετά όμως ο Ζότα λύτρωσε τους γηπεδούχους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, οδηγώντας την ομάδα του πάνω από την Τότεναμ στη βαθμολογία και στο δρόμο για τη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης της βαθμολογίας, που ανοίγει την πόρτα του Champions League.

Το ματς αυτό ήταν ίσως το πιο συναρπαστικό στη φετινή σεζόν και να φανταστεί κανείς πως στο 3-0 της Λίβερπουλ αρκετοί Λονδρέζοι εκδρομείς αποχώρησαν απογοητευμένοι από το «Άνφιλντ», χάνοντας την εκπληκτική συνέχεια και ένα ματς με απίστευτες συγκινήσεις.

Η 34η αγωνιστική:

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 4-3 (15′ Αγιού, 20′ Ζαχά, 30′ Σχλουπ, 66′ πεν. Εζε-9′ Σούτσεκ, 36′ Αντόνιο, 73′ Αγκέρ)

Μπρέντφορντ-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1 (82′ Τόνεϊ, 90’+ Ντα Σίλβα-45’+ Ντανίλο)

Μπράιτον-Γουλβς 6-0 (6′, 66′ Ουντάβ, 13′, 26′ Γκρος, 39′, 48′ Γουέλμπεκ)

Μπόρνμουθ-Λιντς 4-1 (20′, 24′ Λέρμα, 63′ Σολάνκε, 90′ Σεμένιο-32′ Μπάμφορντ)

Φούλαμ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (15′ Βινίσιους-3′ πεν. Χάαλαντ, 36′ Αλβαρες)

Μάντσεστερ Γ.-Άστον Βίλα 1-0 (39′ Φερνάντες)

Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-1 (54′, 81′ Γουίλσον, 79′ αυτ. Γουόλκοτ-41′ Αρμστρονγκ)

Λίβερπουλ-Τότεναμ 4-3 (3′ Τζόουνς, 5′ Ντίαζ, 15′ πεν. Σαλάχ, 90’+ Ζότα-40′ Κέιν, 77′ Σον, 90’+ Ριτσάρλισον)