Σε ματς με τρεις κόκκινες κάρτες στο δεύτερο μέρος, η Γρανάδα πέτυχε τεράστια νίκη με 2-1 επί της Βαλένθια για την 16η αγωνιστική της La Liga. Πενήντα δύο ημέρες χωρίς νίκη συμπλήρωσαν οι «νυχτερίδες», με 5 ήττες και 5 ισοπαλίες στα 7 τελευταία ματς. Την τελευταία φορά που «χαμογέλασαν» ήταν στις 8 Νοεμβρίου, όταν είχαν διαλύσει με 4-1 την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μεστάγια». Μετά και την ήττα οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και θα δώσουν μεγάλη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, την που οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις επιτυχίες κι ελπίζουν ότι θα πάρουν ένα από τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» και την επόμενη σεζόν.

Μέσα σε 4 λεπτά στο β΄ ημίχρονο η Βαλένθια έμεινε με 9 παίκτες λόγω της αποβολής των Τζέισον (δεύτερη κίτρινη στο 70΄) και Γκουέδες (απευθείας κόκκινη στο 73΄), ενώ με 10 ποδοσφαιριστές τελείωσε το ματς και η Γρανάδα μετά την κόκκινη που είδε ο Ντουάρτε στο 76΄. Παρ΄ όλα αυτά, δύο λεπτά πριν το 90΄ ο Μολίνα χάρισε το «τρίποντο» στο συγκρότημα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Η 16η αγωνιστική:

Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 2-0 (8′ πέν. Οκάμπος, 53′ Ελ Νεσιρί)

Μπαρτσελόνα-Έιμπαρ 1-1 (67′ Ντεμπελέ – 57′ Κίκε)

Κάντιθ-Βαγιαδολίδ 0-0

Λεβάντε-Μπέτις 4-3 (2′ Ντουάρτε, 22′, 24′ Μοράλες, 55′ Ροζέρ – 12′ Μαντί, 78′ πέν. 86′ Κανάλες)

Γρανάδα-Βαλένθια 2-1 (45΄+3 Κένεντι, 88΄ Μολίνα – 36΄ Γκαμεϊρό)