Στα ημιτελικά του του Socca World Cup, που φιλοξενείται στο Ρέθυμνο, προκρίθηκε η Εθνική μας ομάδα 6Χ6.

Η «γαλανόλευκη» το Σάββατο επικράτησε με 4-3 σκορ της Αγγλίας χάρη σε γκολ του Θανασάι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και σφράγισε το εισιτήριο που οδηγεί στους «4» του Παγκοσμίου πρωταθλήματος μίνι ποδοσφαίρου.

Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον ΜακΝτόναλντ, ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε με την έναρξη της επανάληψης με τον Στάμο.

Ένα λεπτό αργότερα η Ελλάδα με αυτογκόλ του Σάμουελς προηγήθηκε με 2-1, ενώ στο 28′ ο Παυλόπουλος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα μας.

Εντούτοις η Αγγλία αντέδρασε και με τα γκολ των Τσανγκ (29’) και Στέρλινγκ (40′) ισοφάρισε σε 3-3.

Πάντως το ματς δεν οδηγήθηκε στην παράταση καθώς στις καθυστερήσεις ο Θανασάι με ένα ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 4-3, με το οποίο η ομάδα μας πήρε μία ιστορική πρόκριση.

Η Ελλάδα στον ημιτελικό της Κυριακής (14:00), θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία.