Η Νάπολι συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του ιταλικού πρωταθλήματος μετά από 24 αγωνιστικές, ένα βαθμό μπροστά από την κάτοχο του τίτλου. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 4-1 με ανατροπή και κοιτούν με αισιοδοξία τη συνέχεια.

Δέχθηκαν «ψυχρολουσία» από το γκολ του Ντε Φράι μόλις στο 3ο λεπτό και φάνηκε να μπλοκάρουν, όμως η ισοφάριση από τον Καγεχόν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης. Το αυτογκόλ του Γουάλας στο 54΄ και ένα σουτ του Μάριο Ρουί, που κόντραρε στον Ζιελίνσκι και ξεγέλασε τον Στρακόσα δύο λεπτά αργότερα, έφεραν τη ανατροπή.

Ο Μέρτενς έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Να σημειωθεί ότι με τη λήξη του ημιχρόνου ο διαιτητής απέβαλε από τον πάγκο της Νάπολι τον Μαουρίτσιο Σάρι, για έντονη διαμαρτυρία.

Η 24η αγωνιστική:
Φιορεντίνα-Γιουβέντους 0-2 (56′ Μπερναρντέσκι, 86′ Ιγκουαΐν)
ΣΠΑΛ-Μίλαν 0-4 (2΄, 65΄ Κουτρόνε, 73΄ Μπίλια, 90΄ Μπορίνι)
Κροτόνε-Αταλάντα 1-1 (80΄ Μαντραγκόρα – 88΄ Παλομίνο)
Νάπολι-Λάτσιο 4-1 (44΄ Καγεχόν, 54΄αυτ. Γουάλας, 56΄ Ζιελίνσκι, 73΄ Μέρτενς – 3΄ Ντε Φράι)