Οι τάσεις… αυτοχειρίας της Νάπολι συνεχίζονται! Οι «παρτενοπέι» αντί να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στη Serie A, κατάφεραν με τη δεύτερη σερί εντός έδρας γκέλα τους (1-1 με τη Ρόμα στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής) να πουλήσουν πολύ φθηνά την ευκαιρία για να διεκδικήσουν το εφετινό σκουντέτο.

Μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ απ’ τη Φιορεντίνα την περασμένη εβδομάδα (2-3), οι Ναπολιτάνοι είδαν τη Ρόμα να τους στερεί άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς. Ο Ινσίνιε με πέναλτι στο 11′ έδωσε προβάδισμα στη Νάπολι, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο γκολ για να «σφραγίσουν» τη νίκη τους και «τιμωρήθηκαν» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων απ’ τον Ελ Σαραουί, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα μετά την ασίστ του Έιμπραχαμ.

Η 33η αγωνιστική:

Σπέτσια-Ίντερ 1-3 (88΄ Ματζόρε – 31΄ Μπρόζοβιτς, 73΄ Μαρτίνες, 90΄+4 Σάντσες)

Μίλαν-Τζένοα 2-0 (11΄ Λεάο, 87΄ Μεσάιας)

Κάλιαρι-Σασουόλο 1-0 (42′ Ντεϊόλα)

Σαμπντόρια-Σαλερνιτάνα 1-2 (32′ Καπούτο-4′ Φάτζιο, 6′ Εντερσον)

Ουντινέζε-Έμπολι 4-1 (6′ αυτ. Ισμαϊλι, 52′ Ντεουλοφέου, 79′ Πουσέτο, 87′ Σάμαρτζιτς-71′ πεν. Πιναμόντι)

Φιορεντίνα-Βενέτσια 1-0 (30′ Τορέιρα)

Γιουβέντους-Μπολόνια 1-1 (90΄+4 Βλάοβιτς – 52΄ Αρναούτοβιτς)

Λάτσιο-Τορίνο 1-1 (90΄+3 Ιμόμπιλε – 56΄ Πελέγκρι)

Νάπολι-Ρόμα 1-1 (11΄πέν Ινσίνιε – 90+1΄ Ελ Σαραουί)

Αταλάντα-Βερόνα 22:00