Europa League: Προκρίθηκαν τα φαβορί – Όλα τα αποτελέσματα

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 25 Σεπτεμβρίου 2020, 00:11
Europa League: Προκρίθηκαν τα φαβορί – Όλα τα αποτελέσματα

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ του Μαρίνου Ουζουνίδη για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζρίνσκι (4-2) και να προκριθεί στα play off του Europa League. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλος, 2-2.

Με βασικό σε ένα ακόμη ματς τον Βασίλη Μπάρκα η Σέλτικ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Ρίγα και προκρίθηκε στα play off του Europa League. Το γκολ των «καθολικών» πέτυχε στο 90ό λεπτό ο Ελιουνούσι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο ματς στο 82΄.

Η Τότεναμ με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο από τους Σον (70΄) και Κέιν (79΄) επικράτησε με 3-1 επί της Σκεντίγια και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ με τους Ζέκα και Οικονόμου στην ενδεκάδα (ο δεύτερος πέρασε αλλαγή στο 68΄ αντί του Σίγκουρτσον) η Κοπεγχάγη δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην πολωνική Πιάστ Γκλίβιτσε (3-0).

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα η Μίλαν επιβλήθηκε με 3-2 της Μπόντο Γκλιμτ, με τον Τσαλχάνογλου να πετυχαίνει 2 γκολ.

Το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Λίντσερ στην Αυστρία, όπου διέλυσε με 7-0 την Ντουνάϊτσκα Στρέντα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 5 γκολ στο β΄ μέρος.

Ο Κολοβός ξεκίνησε στην ενδεκάδα της Σερίφ Τιρασπόλ (αντικαταστάθηκε στο 89΄ από τον Ντο Σάντος), αλλά η ομάδα της Μολβαδίας ηττήθκε με 3-5 στα πέναλτι από την Ντάνταλκ κι αποκλείστηκε.

Βασικός σε όλο το 90λεπτο ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης με την φανέλα της Βίλεμ, ωστόσο, η ολλανδική ομάδα γνώρισε τη συντριβή στην έδρα της με 0-4 από την Ρέιντζερς.

Μπακασέτας και Τζαβέλας ήταν βασικοί με την Αλάνιασπορ, ωστόσο, η Ρόζενμποργκ επικράτησε 1-0 εντός έδρας και προκρίθηκε.  

Τα αποτελέσματα του Γ` προκριματικού γύρου του Europa League:

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-5

Σεντ Γκάλεν (Ελβετία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 0-1

Σαράγεβο (Βοσνία)-Μπούντουτσνοστ Π. (Μαυροβούνιο) 2-1

Σερίφ (Μολδαβία)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 3-5 πεν. (κ.αγ. & παρ. 1-1)

Αραράτ Αρμένια (Αρμενία)- Τσέλιε (Σλοβενία) 1-0 παρ. (κ.αγ. 0-0

Ρίγα (Λετονία)-Σέλτικ (Σκωτία) 0-1

Κουόπιο (Φινλανδία)-Σούντουβα (Λιθουανία) 2-0

Λέγκια (Πολωνία)-Ντρίτα (Κόσοβο) 2-0

Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 6-1

Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Κλουζ (Ρουμανία) 0-1

Φλοριάνα (Μάλτα)-Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) 2-4 πεν. (κ.αγ. & παρ. 0-0)

Μούρα (Σλοβενία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 1-5

Μάλμε (Σουηδία)-Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) 5-0

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)-Αμπερντίν (Σκωτία) 1-0

Σαρλερουά (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία) 2-1 παρ. (κ.αγ. 1-1)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Αλάνιασπορ (Τουρκία) 1-0

Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)-Ντέσνα Τσερνίχιβ (Ουκρανία) 2-0

Φεχέρβαρ (Ουγγαρία)-Ρεμς (Γαλλία) 4-1 πεν. (κ.αγ. & παρ. 0-0)

Γρανάδα (Ισπανία)-Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) 2-0

Λίντσερ (Αυστρία)-Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) 7-0

Μίλαν (Ιταλία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 3-2

Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-Τότεναμ (Αγγλία) 1-3

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Βοϊβοντίνα (Σερβία) 2-1 παρ. (κ.αγ. 1-1)

Ροστόφ (Ρωσία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 1-2

Βίλεμ (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-4

Μπεσίκτας (Τουρκία)-Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 2-4 πεν. (κ.αγ & παρ. 1-1)

Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)-Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 0-2

Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)-Μάδεργουελ (Σκωτία) 3-0

Κοπεγχάγη (Δανία)-Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) 3-0

Βασιλεία (Ελβετία)-Ανόρθωση (Κύπρος) 3-2

Γαλατασαράι (Τουρκία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 2-0

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Σεντερίσκε (Δανία) 3-0

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 4-2 πεν. (κ.αγ. & παρ. 2-2)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε) 3-1

Ριέκα (Κροατία)-Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία)  2-0 παρ.

Τα ζευγάρια των playoffs:

ΑΕΚ-Βόλφσμπουργκ

Σλόβαν Λίμπερετς-ΑΠΟΕΛ

Ρόζενμποργκ-PSV Αϊντχόφεν

Γιούνγκ Μπόις-Τίρανα

Ντινάμο Μπρεστ-Λουντογκόρετς

Αραράτ-Ερυθρός Αστέρας

Κλουζ-Κουόπιο

Βασιλεία-ΤΣΣΚΑ Σόφιας

Χάποελ Μπερ Σεβά-Βικτόρια Πλζεν

Σαρλερουά-Λεχ Πόζναν

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Φλόρα Ταλίν

Τότεναμ-Μακάμπι Χάιφα

Μάλμε-Γρανάδα

Σαράγεβο-Σέλτικ

Σταντάρ Λιέγης-Φέχερβαρ

Ρίο Άβε-Μίλαν

Ρέιντζερς-Γαλατασαράι

Λέγκια Βαρσοβίας-Καραμπάγκ

Ντάνταλκ-Κλάκσβικ

Κοπεγχάγη-Ριέκα

Σπόρτινγκ Λισσαβόνας-ΛΑΣΚ

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 25 Σεπτεμβρίου 2020, 02:25