Το ντεμπούτο των Φαμπίνιο Κεϊτά με την φανέλα της Λίβερπουλ συνοδεύτηκε με την εμφατική νίκη των «κόκκινων» στο πρώτο φιλικό ενόψει της νέας περιόδου, με 7-0 επί της Τσέστερ.

Ο Λόρις Κάριους, που άκουσε πάρα πολλά για την εμφάνισή του στον τελικό του Champions League με την Ρεάλ Μαδρίτης, έπαιξε επίσης για 45 λεπτά, σε ματς που ξεχώρισαν οι Ντάνιελ Στάριτζ και Χάρι Γουίλσον.

Μη αποτελεσματικός στη διάρκεια του εξάμηνου δανεισμού του στην Γουέστ Μπρομ που υποβιβάστηκε, ο Στάριτζ επανήλθε στη Λίβερπουλ με σκοπό να εντυπωσιάσει τον Γιούργκεν Κλοπ σκοράροντας δύο φορές στο δεύτερο μέρος.

Ο Ουαλός διεθνής, Χάρι Γουίλσον, ήταν αυτός που με δύο γκολ στο α΄ μέρος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (2-0). Τα δύο νέα μεγάλα μεταγραφικά αποκτήματα των «κόκκινων», Φαμπίνιο και Κεϊτά, αγωνίστηκαν για ένα ημίχρονο μετά την έλευσή τους από τις Μονακό και Λειψία, αντίστοιχα.

Για την ομάδα του Μερσεϊσάιντ σκόραραν ακόμη οι Τζέιμς Μίλνερ, Ράιαν Κεντ και Ντάνι Ινγκς.