Στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ» και την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έλαβαν τέλος πολλά ρεκόρ της Λίβερπουλ. Αφενός η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχασε το αήττητό της στο φετινό πρωτάθλημα, αφετέρου απέτυχε να φτάσει τις 19 διαδοχικές επιτυχίες -έμεινε στις 18, μία λιγότερη από το ρεκόρ της Μπάγερν Μονάχου!

Η Γουότφορντ επικράτησε 3-0 έχοντας πρωταγωνιστή τον Ισμαΐλα Σαρ, κάνοντας βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Ήταν η πρώτη νίκη για τους «χόρνετς» μετά από πέντε αγωνιστικές (δυο ισοπαλίες, τρεις ήττες), αλλά και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Λίβερπουλ μετά από τέσσερις σερί ήττες με συντελεστή τερμάτων 0-15!

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Γουότφορντ, περιόρισε την επιθετική τριπλέτα των «ρεντς» (χαρακτηριστικό στατιστικό οι 7-1 τελικές, κάτι που είχε να συμβεί από τον Ιανουάριο του 2017 για την ομάδα του Κλοπ!) και θα μπορούσε να σκοράρει στις καθυστερήσεις. Ο Άλισον έκανε κακό υπολογισμό, αλλά σε κενή εστία ο Τρόι Ντίνεϊ απέτυχε να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν στο 53′ το γκολ που, βάσει εμφάνισης, δικαιούνταν. Ο Αμντουλαγιέ Ντουκουρέ έκανε τη σέντρα, ο Σαρ ξέφυγε από τον Άντριου Ρόμπερτσον και έκανε το 1-0! Επτά λεπτά αργότερα, ήρθε και δεύτερο… τσίμπημα από τις «σφήκες» και πάλι με τον Σαρ -υπέροχο τακουνάκι του Γουίλ Χιουζ, με τον σκόρερ να περνάει την μπάλα πάνω από τον Άλισον! Το σουτ του Άνταμ Λαλάνα σταμάτησε στο δοκάρι στο 67′ και τα πάντα κρίθηκαν πέντε λεπτά μετά. Ο Σαρ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος πάσα του Τρεντ-Αλεξάντερ Άρνολντ, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Ντίνεϊ και ο αρχηγός είχε εύκολο έργο για το 3-0!

Η Λίβερπουλ θα χρειαστεί να περιμένει λίγο περισσότερο για να στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά από το 1989/90, τη στιγμή που η Γουότφορντ βγήκε -έστω και λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων- από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η 28η αγωνιστική:

Νόριτς – Λέστερ 1-0 (70΄ Λιούις)

Μπράιτον – Κρίσταλ Πάλας 0-1 (70΄ Τζ. Αγιού)

Μπόρνμουθ – Τσέλσι 2-2 (54΄ Λέρμα, 57΄ Κινγκ – 33΄, 85΄ Αλόνσο)

Νιούκαστλ – Μπέρνλι 0-0

Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 3-1 (15΄ Μπάουεν, 40΄ Χάλερ, 54΄ Αντόνιο – 31΄ Ομπαφέμι)

Γουότφορντ – Λίβερπουλ 3-0 (53΄, 60΄ Σαρ, 72΄ Ντίνεϊ)