Ντεμπούτο βγαλμένο από… όνειρο έκανε Βέρτζιλ Φαν Ντάικ. Η Λίβερπουλ έδωσε πολλά χρήματα στην Σαουθάμπτον για τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό κι εκείνος φρόντισε με το… καλημέρα να κάνει απόσβεση.

Με το γκολ του 26χρονου άσου στο 84΄ οι «κόκκινοι» επιβλήθηκαν με 2-1 της Έβερτον στο παραδοσιακό ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ και προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε προηγηθεί με το πέναλτι του Μίλνερ στο 35΄, αλλά ο Σίγκουρτσον στο 67΄ έφερε το ματς στα ίσια. Η Λίβερπουλ συμπλήρωσε 16 ματς αήττητη απέναντι στην Έβερτον.

Για 84 λεπτά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στην Ντέρμπι, αλλά κατάφερε στο φινάλε να πετύχει 2 γκολ και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (2-0).

Ο Τσέσε Λίνγκαρντ «ξελάσπωσε» γι΄ άλλη μια φορά τους «μπέμπηδες», καθώς ήταν εκείνος που με υπέροχο γκολ στο 84΄ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομέλου Λουκάκου «καθάρισε» το ματς.