Τον τίτλο του κορυφαίου ποδοσφαιριστή για το 2014 ή αλλιώς την Χρυσή Μπάλα διεκδικούν απόψε (19:15, Eurosport) οι Λιονέλ Μέσι, Κριστιάνο Ρονάλντο και Μάνουελ Νόιερ. Ο νικητής θα αναδειχθεί στην τελετή που θα πραγματοποιηθεί στη Ζυρίχη.

Φαβορί για την βράβευση είναι ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ οδήγησε την Ρεάλ Μαδρίτης στην κατάκτηση του Champions League, το οποίο ήταν το 10ο Κύπελλο Πρωταθλητριών στην ιστορία «βασίλισσας». Συνολικά ο Ρονάλντο πέτυχε 17 γκολ στη διοργάνωση, ενώ ολοκλήρωσε την χρονιά έχοντας στείλει τη μπάλα στα δίχτυα 61 φορές.

Ο Λιονέλ Μέσι κατάφερε να οδηγήσει την Αργεντινή μετά από πολλά χρόνια στον τελικό του Μουντιάλ και έχοντας κατακτήσει τον τίτλο τέσσερις φορές, θεωρείται σχεδόν απίθανο να βάλει ακόμα έναν στο παλμαρέ του.

Αουτσάιντερ είναι ο Μάνουελ Νόιερ. Ο Γερμανός τερματοφύλακας κατέκτησε όλα τα τρόπαια στη Γερμανία με την Μπάγερν Μονάχου, ενώ αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου με την Γερμανία στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης