Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Βόλος το απόγευμα της Τρίτης (20/07) σε φιλικό αγώνα με τη βελγική Ντέινζε (ομάδα Β’ Κατηγορίας), με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα χαμένο πέναλτι!

Οι Βέλγοι αστόχησαν πρώτοι, όταν ο Κλέιμαν απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Μέρτενς. Στο 36’ ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Μπαρτόλο από πλεονεκτική θέση αστόχησε, ενώ στο 41’ ο Στάιλενς έκανε το 1-0 υπέρ της Ντέινζε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με τον Βόλο να παρουσιάζει πιο επιθετικό πρόσωπο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Βόλο χάθηκε στο 84ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι, όμως ο Μπαριέντος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντούντο, που απέκρουσε με το πόδι!

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Γκιουλέν, Ρομέρο, Φερράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Νίνης, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Παπαδόπουλος, Ροσέρο, Λογαράς, Βοικτόφσκι, Κούζντρα, Τριανταφύλλου, Ακριβόπουλος.

Ντέινζε: Ντούτο, Γιάνσες, Ντελούζ, Πραιτσινένκο, Μπλόντελε, Μπιζιμανά, Λεκοντέ, Σαλούκ, Ντανσοκό, Στάιλενς, Μέρτενς.