Σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας που διεξήχθη στο Βέλγιο, ο Βόλος ηττήθηκε με 2-1 από τη Μέχελεν. Οι Βέλγοι, οι οποίοι την επόμενη εβδομάδα ξεκινούν τις επίσημες υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με τον Σχουφς, για να ισοφαρίσει ο Βόλος στο 66ο λεπτό με τον Φερνάντεζ. Η Μέχελεν έφτασε στη νίκη στο 67ο λεπτό με τον Κάιπερς.

Η ομάδα του Βόλου είχε δοκάρι με τον Μπαρτόλο, στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ο τεχνικός της θεσσαλικής ομάδας, Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ξεκίνησε με τους Κλέιμαν, Κούζντρα, Γκρίλο, Ρομέρο, Φεράρι, Λογαρά, Μπαριέντος, Φερνάντες, Βοϊτκόφσκι, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Παπαδόπουλος, Ροσέρο, Γκιουλέν, Νίνης, Πουρίτα, Τριανταφύλλου, Τερεζίου, Ακριβόπουλος, Κύρκος.