Προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με 1-0 της Βέροιας, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Το γκολ που έκρινε το ματς το πέτυχε ο Παμλίδης στο 47ο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από ενέργεια του Νάουμετς.

Στο 61΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ξύδα με δύο κίτρινες κάρτες.

Η Βέροια έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 77ο λεπτό, όταν ο Χουτεσιώτης αρχικά απέκρουσε την κεφαλιά του Μεληκιώτη κι εν συνεχεία το σουτ του Κανούλα.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή για να διπλασιάσουν, αλλά το δεξί βολέ του Λιάσου στο 86΄ έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι της Βέροιας.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 4 Δεκεμβρίου στη μακεδονική πρωτεύουσα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ξύδας, Ζιούλης – Κανούλας, Μπλέτσας, Πεταυράκης, Πασάς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 61΄ Πασάς (2η κίτρινη)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Ζιούλης, Μπουκουβάλς, Νάουμετς (75΄ Νάουμετς), Πίτου Γκαρσία, Κάστρο (82΄ Λιάσος), Ξύδας (67΄ Λεό), Καρτάλης, Παμλίδης.

ΒΕΡΟΙΑ: Μπλατσιώτης, Ζούρκος Α., Μανιώτης, Μουρατίδης, Πεταυράκης (46΄ Πασάς), Σκαθαρούδης, Πολύζος (79΄ Πέντα), Ζούρκος Ν. (67΄ Ταΐρης), Μπλέτσας, Μεληκιώτης, Κανούλας.