Ο ΠΑΣ Γιάννινα προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας με δύο νίκες επί της Βέροιας, της οποίας επιβλήθηκε και στην έδρα της αυτή τη φορά, με 2-1.

Το συγκρότημα της Ηπείρου, που είχε επικρατήσει στο παιχνίδι των «Ζωσιμάδων» με 1-0, πήρε προβάδισμα στο 37ο λεπτό με γκολ του Παμλίδη, για να ισοφαρίσει η «βασίλισσα του βορρά» στο 41΄ με τον Μεληκιώτη.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παμλίδης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πήλιος στο 90΄+4 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Βέροια: Τσιμόπουλος, Ζούρκος Αλ., Στάμου (23΄ Μουρατίδης), Μανιώτης, Μουχάλης, Μπλέτσας, Ταΐρης, Μεληκιώτης (54΄ Πέντα), Χαντζάρας (73΄ Πασάς), Σκαθαρούδης, Σιμόνι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Σκόνδρας, Ζιούλης, Λιάσος, Πίτου Γκαρσία (70΄ Σιόντης), Νάουμετς (77΄ Ράντοβατς), Λέο, Ξυδάς (89΄ Λώλης), Παμλίδης.