Mόλις οκτώ λεπτά χρειάστηκε ο Κάρολ Σφιντέρσκι για να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο φιλικό της Πολωνίας με την Ισλανδία, που διεξήχθη την Τρίτη στο Πόζναν.

Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ αντικατέστησε στο 80′ λεπτό τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και στο 88ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2, αποτρέποντας τη φιλική ήττα για την ομάδα του, η οποία προετοιμάζεται για τη συμμετοχή της στο Euro 2020.

Mετά την απώλεια του Αρκάντιους Μίλικ ο Σφιντέρσκι αναμένεται να πάρει περισσότερες ευκαιρίες από τον Πάουλο Σόουζα ως παρτενέρ ή, ως back up του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στην επίθεση.

Ο Ζιελίνσκι είχε ισοφαρίσει στο 34΄ το γκολ του Γκούντμουντσον (26΄), ενώ στο 47΄ και πάλι οι Ισλανδοί πήραν… κεφάλι στο σκορ με τον Μπγιάρνασον, για να «γράψει» το τελικό 2-2 ο Σφιντέρσκι.

Η Πολωνία διατήρησε το αήττητο που έχει απέναντι στην Ισλανδία σε όλες τις διοργανώσεις που έχουν συναντηθεί (5-2-0), ενώ ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία σε φιλικό προετοιμασίας, μετά το 1-1 με την Ρωσία στο Βρότσλαβ.