Τη Ριέκα θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στα πλέι οφ του Europa Conference League.

Η ομάδα της Κροατίας επιβλήθηκε την Πέμπτη με το εμφατικό 4-1 της Χιμπέρνιαν κι έτσι, σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς, πηρε με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση για τον τελευταίο προκριματικό γύρο πριν τους ομίλους, όπου θα συναντήσει τον «δικέφαλο» του Βορρά.

Η Ριέκα άνοιξε το σκορ με τον Πάβισιτς στο 37ο λεπτό, η Χιμπέρνιαν έφτασε στην ισοφάριση με τον Ματζένις στο 57′, ωστόσο στο 67ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του ΜακΓκρέγκορ, σε μία φάση που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Σκωτσέζους καθώς ένα λεπτό αργότερα βρέθηκαν να χάνουν μετά το γκολ του Αμπάς, ο οποίος μάλιστα στο 73ο λεπτό έκανε το 3-1.

To τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπούσνια.

Το πρώτο παιχνίδι της Ριέκα με τον ΠΑΟΚ θα διεξαχθεί στις 19 Αυγούστου, ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 26 του ίδιου μήνα.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς του Γ’ προκριματικού γύρου του Europa Conference League έχουν ως εξής:

ΣΑΧΤΑΡ ΓΚΑΡΑΓΚΑΝΤΙ(Καζακστάν)-Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία) 3-1 πέν. (0-0 κ.αγ. και παρ.) (0-0)

Ντομζάλε (Σλοβενία)-ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ (Νορβηγία) 1-2 (1-6)

Αστάνα (Καζακστάν)-ΚΟΥΟΠΙΟ (Φινλανδία) 3-4 (1-1)

ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ (Νορβηγία)-Πρίστινα (Κόσοβο) 2-0 (1-2)

Μόλντε (Νορβηγία)-ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Τουρκία) 3-4 πέν. (1-1 κ.αγ. και παρ.) (3-3)

ΚΑΡΑΜΠΑΧ (Αζερμπαϊτζάν)-ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος) 1-0 (1-1)

Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία)-ΡΑΚΟΦ (Πολωνία) 0-1 παρ. (0-0 κ.αγ.) (0-0)

ΧΑΜΑΡΜΠΙ (Σουηδία)-Τσουκαρίτσκι (Σερβία)) 5-1 (1-3)

ΖΙΛΙΝΑ (Σλοβακία)-Τομπόλ Κοστανάι (Καζακστάν) 5-0 (1-0)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (Ισραήλ)-Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία) 4-0 (1-2)

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μποέμιανς (Ιρλανδία) 2-0 (1-2)

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ (Τσεχία)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) 4-1 πέν. (3-1 κ.αγ. και παρ.) (2-4)

RFS (Λετονία)-ΓΑΝΔΗ (Βέλγιο) 0-1 (2-2)

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (Ελβετία)-Ουίπεστ (Ουγγαρία) 4-0 (2-1)

ΦΟΛΑ ΕΣ (Λουξεμβούργο)-Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία) 2-1 (2-1)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ισραήλ)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-0 (0-0)

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Βέλγιο)-Λάτσι (Αλβανία) 2-1 (3-0)

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ (Δανία)-Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) 4-2 (1-1)

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ (Ολλανδία)-Λουκέρνη (Ελβετία) 3-0 (3-0)

Ολύμπια Λ. (Σλοβενία)-ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ (Πορτογαλία) 0-1 (0-2)

ΡΙΕΚΑ (Κροατία)-Χιμπέρνιαν (Σκωτία) 4-1 (1-1)

Τέουτα (Αλβανία)-ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (Ιρλανδία) 0-2 (0-1)

Βελέζ Μόσταρ (Βοσνία)-ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ (Σουηδία) 1-4 (1-1)

ΣΙΒΑΣΠΟΡ (Τουρκία)-Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία) 1-1 παρ. (0-1 κ.αγ.) (2-1)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-ΡΙΓΑ (Λετονία) 1-4 παρ. (1-2 κ.αγ.) (1-0)

Λαρν (Β.Ιρλανδία)-ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ (Πορτογαλία) 1-0 (0-4)

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (Σκωτία)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) 2-1 (3-2)

ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φερόε)-ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Ισραήλ) 1-0 (2-7)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία)-ΦΙΤΕΣΕ (Ολλανδία) 1-2 (2-2)

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΣΕΡ (Αυστρία)-Βοϊβοντίνα (Σερβία) 6-1 (1-0)

Όσιγεκ (Κροατία)-ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ (Βουλγαρία) 1-1 (2-4)

*Σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων κι με κεφαλαία γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στα playoffs του Europa Conference League