Ο Δημήτρης Πινακάς έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα της ΑΕΛ τη σεζόν 2018/19, σε ένα παιχνίδι Κυπέλλου. Δύο χρόνια αργότερα, σε ηλικά 20 ετών, έχοντας καθιερωθεί στη ενδεκάδα των «βυσσινί», σκοράρει τακτικότατα και το σημαντικότερο είναι ότι κάθε γκολ του φέρνει βαθμούς στην ομάδα του.

Γεννημένος την 1η Σεπτεμβρίου του 2001, ο Πινακάς είχε περάσει ως αλλαγή στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης κόντρα στον Ηρόδοτο, στη νίκη 4-1 της ΑΕΛ (30/10/2018).

Ήταν 17 ετών και δύο μηνών, τότε. Την επόμενη σεζόν έκανε δειλά-δειλά τα πρώτα του βήματα στη Super League, συμμετέχοντας σε έξι από τα επτά παιχνίδια των Play Out. Έπαιξε και σε δυο αγώνες για το Κύπελλο Ελλάδας, ενώ είχε και άλλες τόσες συμμετοχές στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Γκολ δεν έβαλε. Τα κρατούσε, φαίνεται, όλα για την τρέχουσα περίοδο.

Γέννημα-θρέμμα Λαρισαίος, ο Πινακάς έχει πετύχει έξι (6) γκολ σε 12 συμμετοχές στη φετινή Super League. Όλη η ΑΕΛ μαζί έχει σημειώσει συνολικά εννέα (9) και έχει συλλέξει επτά (7) βαθμούς. Ε, τους έξι από αυτούς τους «οφείλει» στα γκολ του Πινακά.

Η συνεισφορά του Πινακά στη φετινή πορεία που πραγματοποιεί το «άτι του κάμπου», μέσα από το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο:

3η αγωνιστική (28/9/2020): ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 1-1 (87΄ Πινακάς – 26΄ Μακέντα) – 1 βαθμός, έχοντας περάσει αλλαγή στο 72ο λεπτό.

7η αγωνιστική (31/10/2020): ΝΠΣ Βόλος – ΑΕΛ 1-1 (83΄ Δουβίκας – 51΄ πεν. Πινακάς) – 1 βαθμός, κέρδισε ο ίδιος το πέναλτι προτού αντικατασταθεί στο 81ο λεπτό.

2η αγωνιστική (4/11/2020): ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΛ 1-2 (61΄ Λεό – 66΄, 85΄ Πινακάς) – 3 βαθμοί, η μοναδική νίκη της ΑΕΛ μέχρι στιγμής.

13η αγωνιστική (20/12/2020): Ολυμπιακός – ΑΕΛ 5-1 (25΄ Σουντανί, 40΄, 88΄ Ελ Αραμπί, 65΄ Μασούρας, 79΄ Μπρούμα – 33΄ Πινακάς) – το μοναδικό ματς που σκόραρε και δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα για την ΑΕΛ.

14η αγωνιστική (3/1/2021): ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 1-1 (69΄ Πινακάς – 90+6΄ πεν. Βιεϊρίνια) – 1 βαθμός, αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Ο μοναδικός βαθμός που έχει κερδίσει η ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα και δεν «φταίει» ο Πινακάς, είναι αυτός κόντρα στον Ατρόμητο, εκείνο το 0-0 στο Στάδιο Αλκαζάρ…