Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο «Παρκ ντε Πρενς» απέναντι στη Ντιζόν, την οποία νίκησε 4-0 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος και διατήρησε τη διαφορά των 13 βαθμών που τη χωρίζει από τη δεύτερη Μαρσέιγ.

Η υπόθεση απλοποιήθηκε νωρίς για την ομάδα του Τόμας Τούχελ, καθώς ο Σαράμπια άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ τα άλλα τρία γκολ σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο, από τους Μπαπέ (2) και Ικάρντι.

Το δυσάρεστο για την Παρί ήταν το γεγονός ότι ο Άνχελ Ντι Μαρία αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι και αντικαταστάθηκε στο 18ο λεπτό, προκαλώντας ανησυχία στους πρωταθλητές Γαλλίας, έντεκα ημέρες πριν τη ρεβάνς με τη Ντόρτμουντ για τους «16» του Champions League.