Ο  Έκτορ Ερέρα σκόραρε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων και το Μεξικό προκρίθηκε για 12η φορά στην ιστορία του στον τελικό του Gold Cup (το Κύπελλο Εθνών της Βόρειας, Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής). Οι «αζτέκοι» επικράτησαν 2-1 του Καναδά, στον ημιτελικό που έγινε στο Χιούστον, με τον μέσο της Ατλέτικο Μαδρίτης να λυτρώνει την ομάδα του στο φινάλε. Το Μεξικό είχε σκοράρει και στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, με πέναλτι του Πινέδα, αλλά ο Μπουτσάναν ισοφάρισε στο 57΄, ενώ ο Σαλσέδο έχασε πέναλτι στο 66΄ για τους νικητές.

Στον τελικό της Κυριακής (1/8), στο Λας Βέγκας, οι Μεξικανοί θα αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ, που νωρίτερα επικράτησαν 1-0 του -προσκεκλημένου στη διοργάνωση- Κατάρ, με γκολ του Ζάρντες στο 86΄.