Η Βαλένθια αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της πόλης, επικρατώντας με 4-3 στην έδρα της Λεβάντε, το «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αναμέτρηση στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι, που παραμένουν ουραγοί στην κατάταξη πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό προηγούμενοι με 2-0 μόλις στο 24ο λεπτό (21΄ Καμπάνα, 24΄ Ρότζερ), αλλά στη συνέχεια οι «νυχτερίδες» έφεραν το παιχνίδι… ανάποδα.

Ο Γκουέδες μείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44΄) και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Πέπε Μπορδάλας χτύπησαν άλλες τρεις φορές: με πέναλτι του Σολέρ ισοφάρισαν στο 50΄ και ο ίδιος έδωσε προβάδισμα στο 72΄, ο Γκουέδες έγραψε το 2-4 στο 85΄, για να μειώσει ο Μπάρντι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο τελικό 3-4.

Η Βαλένθια έφτασε στους 28 βαθμούς κι ανέβηκε στην 7η θέση, πολύ κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ η Λεβάντε παρέμεινε στους 8 βαθμούς και δύσκολα θα αποφύγει το… μοιραίο.

Η 18η αγωνιστική:

Θέλτα-Εσπανιόλ 3-1 (3΄ Μίνα, 47΄ Άσπας, 82΄ Σουάρεθ – 90΄+2΄ Μορόν)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Αλαβές 2-0 (19’ Γκουαρδιόλα, 26’ Κατένα)

Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 1-3 (32΄ Ισακ – 38΄,69΄ Μορένο, 90΄+6 Τσουκγουέζε)

Μπαρτσελόνα-Έλτσε 3-2 (16΄ Γιούτγκλα, 19΄ Γκάβι, 85΄ Νίκο – 62΄ Τέτε Μορέντε, 63΄ Μίγια)

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (7΄ Ράκιτιτς, 88΄ Οκάμπος – 33΄ Φελίπε)

Γρανάδα-Μαγιόρκα 4-1 (20΄, 61΄, 90+1΄ Μολίνα, 90+7΄ Πουέρτας – 24΄ Ροντρίγκεθ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπέτις 3-2 (2΄, 72΄ Ινιάκι Γουίλιαμς, 89΄ Ντε Μάρκος – 6΄ Χουάνμι, 52΄ Φεκίρ)

Χετάφε-Οσασούνα 1-0 (90+3΄ Ποβέντα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Κάντιθ 0-0

Λεβάντε-Βαλένθια 3-4 (21΄ Καμπάνα, 24΄ Ρότζερ, 90΄+1 Μπάρντι – 44΄, 85΄ Γκουέδες, 50΄ πεν., 72΄ Σολέρ)