Το Μεξικό είναι η τέταρτη και τελευταία ομάδα που εξασφάλισε συμμετοχή στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των Ανδρών.

Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης, οι Μεξικανοί επιβλήθηκαν της Νότιας Κορέας στο Διεθνές Στάδιο της Γιοκοχάμα με το εντυπωσιακό όσο και ασυνήθιστο 6-3!

Οι Λατίνοι προηγήθηκαν με τον Μαρτίν στο 12΄, οι Ασιάτες ισοφάρισαν με τον Λι στο 20ό λεπτό και το ημίχρονο έκλεισε στο 3-1 για τους Μεξικανούς, χάρις στα γκολ των Ρόμο (30΄) και Κόρντοβα (39΄ πέναλτι).

Με το δεύτερο τέρμα του ο Λι μείωσε σε 2-3 στο 51΄, για να ακολουθήσουν τα γκολ των Μάρτιν (54΄), Κόρντοβα (63΄) και Αγκίρε (84΄), που έκαναν το σκορ 6-2, πριν μειώσει στις καθυστερήσεις (90΄+1) ο Χουάνγκ.