Με τον Παπέ Αμπού Σισέ βασικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Σεντ Ετιέν επιβλήθηκε 2-1 της Μονπελιέ στο «Σταντ ντε λα Μοσόν» για την 35η αγωνιστική του Σαμπιονά, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια.

Η Μονπελιέ άνοιξε νωρίς το σκορ, χάρη σε σουτ του Άντι Ντελόρ έπειτα από φάουλ του Φλοράν Μολέ. Δεν κράτησε πολύ η χαρά των γηπεδούχων, καθώς δέκα λεπτά αργότερα από κοντινή απόσταση ισοφάρισε ο Ρομέιν Χαμουμά. Οι «στεφανουά» έφτασαν στην ανατροπή στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με το σουτ του Ματιέ Ντεμπισί.

Η 35η αγωνιστική:

Μαρσέιγ-Στρασμπούρ 1-1 (86΄ Μπενεντέτο – 73΄ Μίτροβιτς)

Παρί Σεν Ζερμέν-Λανς 2-1 (33’ Νεϊμάρ, 59’ Μαρκίνιος – 61’ Γκαναγκό)

Λιλ-Νις 2-0 (13’ Γιλμάζ, 55’ Τσελίκ)

Μπορντό-Ρεν 1-0 (11’ Μάρα)

Ντιζόν-Μετς 1-5 (48’ Μπαλντέ – 37’ Γκουέι, 42’ Σαρ, 71’ αυτ. Σαφίκ, 82’ Ντίας, 85’ Μπρον)

Νιμ-Ρεμς 2-2 (47’ Ριπάρ, 71’ Κονέ – 30’ Εμπουκού, 80’ Φλιπς)

Λοριάν-Ανζέ 2-0 (44’ πέν. Γουισά, 48’ Λεμουάν)

Μπρεστ-Ναντ 1-4 (83’ Φαβρ – 15’ Σιμόν, 27’ Μπλας, 56’ Λουζά, 62’ πεν. Κουλιμπαλί)

Μονπελιέ-Σεντ Ετιέν 1-2 (6’ Ντελόρ – 16’ Χαμουμά, 52’ Ντεμπισί)

Μονακό-Λιόν 2/5 (22:00)