Η Μαρσέιγ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, επικρατώντας στο «Βελοντρόμ» της Λιόν με 2-1. Η ομάδα του Αντρέ Βίλας-Μπόας προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Ντμίτρι Παγέ κι αυτό της ήταν αρκετό, παρότι ο Μούσα Ντεμπελέ μείωσε νωρίς στην επανάληψη και έμεινε με 10 παίκτες από το 64ο λεπτό, μετά την αποβολή του Άλβαρο Γκονζάλες. Με τους τρεις βαθμούς η Μαρσέιγ έφτασε στους 22 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, ενώ οι «λιονέ» παρέμειναν στα χαμηλά (14οι).

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2 πέτυχε η Σεντ Ετιέν επί της Ναντ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και έπιασε στους 21 βαθμούς και στην δεύτερη θέση της κατάταξης την Ανζέ. Οι «στεφανουά», που έχουν μεταμορφωθεί από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική τους ηγεσία ο Κλοντ Πιέλ, βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά με πρωταγωνιστή τον Μπουανγκά, που πέτυχε δύο γκολ, έκαναν την ανατροπή. Σημαντικές νίκες σημείωσαν η Ρεν με 3-1 επί της Αμιάν και η Μονπελιέ με 3-0 επί της Τουλούζ, για την οποία αγωνίστηκε ως αλλαγή στο β΄ ημίχρονο ο Ευθύμης Κουλούρης.