Η Εθνική ομάδα Γυναικών της Γαλλίας υποχρέωσε σε συντριβή το αντίστοιχο ελληνικό συγκρότημα, του οποίου επιβλήθηκε με το αστρονομικό σκορ 10-0 (!) στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας.

Οι «τρικολόρ», Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA, δεν έδειξαν οίκτο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 7-0 αλλά κατέβασαν «ταχύτητα» στην επανάληψη, σε αυτόν τον αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Από τις Γαλλίδες διακρίθηκε ιδιαίτερα η Μαρί-Αντουανέτ Κατοτό, που έκανε «καρέ» γκολ σκοράροντας στο 18ο, 25ο, 40ό και 53ο λεπτό. Τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσαν οι Αμέλ Μαϊρί (14΄), Γκρέις Γκεγιόρο (15΄), Κάντι Ντιανί (38΄), Βιβιάν Ασεγί (65΄) και Γουέντι Ρενάρ με πέναλτι στις καθυστερήσεις (90΄+2), ενώ ενδιάμεσα είχε σημειώσει αυτογκόλ η Αθανασία Μωραΐτου στο 30΄.

Ο επόμενος αγώνας της ελληνικής ομάδας είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 21/09 (20:00), στο ίδιο γήπεδο, με αντίπαλο το Καζακστάν.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλασιάδου, Μίτκου (46΄ Πατερνά), Γκάτσου, Κακαμπούκη (73΄ Στράντζαλη), Σιδηρά (46΄ Καραπέτσα), Μάρκου, Σαρρή (64΄ Πούλιου), Γιαννακά, Μωραΐτου, Παλαμά, Χαμαλίδου (64΄ Σπυριδωνίδου).

ΓΑΛΛΙΑ: Πεϊρό-Μανίν, Ρενάρ, Τοράν, Τουνκαρά, Τολετί (46΄ Νταλί), Καρτσαουΐ, Γκεγιορό, Κατοτό (57΄ Μαλάρ), Μαϊρί (69΄ Κελιφί), Ντιανί (58΄ Ασιγί), Μπιλμπό (46΄ Μπισί).