Η Ρόμα «ζορίστηκε» αρκετά για ένα ημίχρονο από τη Λέτσε που προηγήθηκε μάλιστα στο 14′, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο βρήκε τις λύσεις και τις σωστές επιλογές στην επίθεση για να «γυρίσει» το σκορ και με το τελικό 3-1 να πάρει την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας, συμπληρώνοντας το «παζλ» και τα «ζευγάρια» των προημιτελικών.

Στο 14′ ο Καλαμπρέζι έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, όμως πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ο Κουμπουλά έφερε το ματς στα ίσα στο 40′.

Στο 54′ ο Έιμπραχαμ μετά από ασίστ του Μιχιταριάν έδωσε το προβάδισμα στους Ρωμαίους και στο 81′ ο Σομουρόντοφ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Λέτσε ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Γκαργιούλο στο 62′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.