Η είσοδος του Πάουλο Ντιμπάλα στο 46΄ αποδείχθηκε καθοριστική για την Ρόμα, καθώς με το γκολ του Αργεντινού διεθνούς επιθετικού η ομάδα της «αιώνιας πόλης» επικράτησε με 1-0 της Τζένοα και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Coppa Italia.

Ο 29χρονος σκόραρε στο 64΄ από ασίστ του Μαντσίνι και οι «Ρωμαίοι» κατέβαλλαν την αντίσταση των Γενοβέζων, που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Serie B. Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης η Ρόμα θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα, Αταλάντα-Σπέτσια, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Πέμπτη (19/01) στο Μπέργκαμο.

Νωρίτερα, με γκολ του Αντονίν Μπάρακ στο 25ο λεπτό Φιορεντίνα επικράτησε με 1-0 της Σαμπντόρια στο «Αρτέμιο Φράνκι» και πήρε το τρίτο «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Τορίνο.

Η Σαμπντόρια, η οποία δεν απείλησε καθόλου την εστία των γηπεδούχων, ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μουρίγιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.