Με τον πλέον εμφατικό τρόπο προκρίθηκε στην τετράδα του Coppa Italia η Νάπολι, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Αταλάντα εκτός έδρας. Η ήττα από την Βερόνα στο πρωτάθλημα φαίνεται πως συσπείρωσε τους «παρτενοπέι» οι οποίοι ξέσπασαν στην Σπέτσια, την οποία διέλυσαν με 4-2 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και έδειξαν αποφασισμένοι να υπερασπιστούν με όλες τις δυνάμεις τους το τρόπαιο που είχαν κατακτήσει πέρυσι.

Η «σεμνή τελετή» στον τέταρτο χρονικά προημιτελικό είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο είχε «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με τους Κουλιμπαλί, Λοσάνο, Πολιτάνο και Ελμας. Στο β΄ μέρος κατέβασε ταχύτητα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν μέσα σε 4 λεπτά, με τους Γκιάσι και Ακαμπόρα, χωρίς, όμως, να καταφέρουν τίποτα περισσότερο.

Στην αρχική ενδεκάδα της Νάπολι βρέθηκε ο Κώστας Μανωλάς.