Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, πανηγύρισε η Μπουρκίνα Φάσο, η οποία επικράτησε με 7-6 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1κ.α. & παρ.) της Γκαμπόν στο «Stade Limbe» του Καμερούν, στο πλαίσιο της νοκ άουτ φάσης των «16» της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28΄ με τον Τραορέ, ο οποίος δέκα λεπτά νωρίτερα είχε αστοχήσει σε πέναλτι, για να ισοφαρίσει η Γκαμπόν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ομπίσα στο 68΄ με δεύτερη κίτρινη.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, χωρίς να αλλάξει το σκορ, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι και τον Ουεντράγκο να αξιοποιεί την χαμένη τελευταία εκτέλεση του Γκαμπονέζου Παλούν, διαμορφώνοντας το 7-6.

Στα προημιτελικά η Μπουρκίνα Φάσο θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νιγηρία-Τυνησία (23/1, 21:00).