Στις 12/1 ο Πάουλο Ντιμπάλα έστειλε τη Ρόμα στους προημιτελικούς του Coppa Italia με το γκολ που πέτυχε εις βάρος της Τζένοα (1-0). Τρία 24ωρα μετά, ο Αργεντινός διεθνής επιθετικός χάρισε στην ομάδα του άλλη μία νίκη, αυτή την φορά επί της Φιορεντίνα, με 2-0, για την 18η αγωνιστική της Serie A και την κράτησε «ζωντανή» στο παιχνίδι της τετράδας, όπου η μάχη συνεχίζεται με αμείωτη ένταση.

Οι «βιόλα» πάλεψαν πάρα πολύ, καθώς από το 24ο λεπτό αναγκάστηκαν να παίζουν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ντόντο μέσα σε 20 λεπτά (4΄ η πρώτη κάρτα και στο 24΄ η δεύτερη). Δέχτηκαν το γκολ στο 40΄ και προσπάθησαν στη συνέχεια να βρουν μια καλή αντεπίθεση, ωστόσο, τα πάντα τελείωσαν στο 82΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ντιμπάλα κι έτσι δεν απέφυγαν την 7η ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Η 18η αγωνιστική:

Νάπολι-Γιουβέντους 5-1 (14΄, 65΄ Οσιμέν, 39΄ Κβαρατσκέλια, 55΄ Ραχμάνι, 72΄ Ελμάς – 42΄ Ντι Μαρία)

Κρεμονέζε-Μόντσα 2-3 (67΄ Τσιοφάνι, 83΄ Ντέσερς – 8΄ Τσιουρία, 19΄,55΄ Καπράρι)

Λέτσε-Μίλαν 2-2 (3΄αυτ. Ερνάντες, 23΄ Μπασιρότο – 58΄ Λεάο, 71΄ Καλάμπρια)

Ιντερ-Βερόνα 1-0 (3’ Μαρτίνεζ)

Σασουόλο-Λάτσιο 0-2 (45΄+3 Τζακάνι, 90΄+4 Φελίπε Άντερσον)

Τορίνο-Σπέτσια 0-1 (28΄πεν. Ενζολά)

Ουντινέζε-Μπολόνια 1-2 (10΄ Μπέτο – 59΄ Σανσόνε, 80΄ Ποσχ)

Αταλάντα-Σαλερνιτάνα 8-2 (5΄ Μπογκά, 19΄,54΄ Λούκμαν, 23΄ Σκαλβίνι, 38΄ Κουπμάινερς, 41΄ Χόιλουντ, 61΄ Έντερσον, 85΄ Τζορτέα – 10΄ Ντιά, 56΄ Καβίλια)

Ρόμα-Φιορεντίνα 2-0 (40΄,82΄ Ντιμπάλα)