Η ουραγός της βαθμολογίας, Ουέσκα, ανέτρεψε τα προγνωστικά και λίγο έλειψε να φθάσει στη μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της Γρανάδα, καθώς προηγήθηκε με 3-1, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3, στο συναρπαστικό αυτό ματς για την 12η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η Ουέσκα, με την οποία ήταν βασικός ο Δημήτρης Σιόβας, προηγήθηκε με τον Ρίκο στο 21′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 43ο λεπτό με τον Σουάρες, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τα γκολ των Γκαρσία (49′) και Οκαζάκι (82′). Η Γρανάδα στα τελευταία λεπτά πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα και κατάφερε στα τελευταία λεπτά ν’ αποφύγει την ήττα με τα τέρματα των Μολίνα (88′) και Σάντσες (90′).

Η Γρανάδα, επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa, αγωνίστηκε με τους: Ρουί Σίλβα, Φουλκιέ (78′ Κίνι), Σάντσες, Ντουάρτε, Νέβα (78′ Μολίνα), Μίγια (68′ Κένεντι), Γκοναλόνς, Ετέκι (46′ Χερέρα), Πουέρτας (46′ Σολδάδο), Σουάρες, Ματσίς.

Η 12η αγωνιστική:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 0-2 (61΄ Μάλο, 78΄ Ασπας)

Λεβάντε-Χετάφε 3-0 (5΄ Ρότζερ, 17΄ Γκόμες, 57΄ Ντε Φρούτος)

Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (56΄ αυτ. Μπουνού)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαγιαδολίδ 2-0 (55΄ Λεμάρ, 72΄ Γιορέντε)

Κάντιθ-Μπαρτσελόνα 2-1 (9΄ Άλβαρο, 63΄ Νεγρέδο – 58΄ αυτ. Αλκαλά)

Γρανάδα-Ουέσκα 3-3 (43′ Σουάρες, 88′ Μολίνα, 90′ Σάντσες-21′ Ρίκο, 49′ Γκαρσία, 82′ Οκαζάκι)