Η Βόλφσμπουργκ ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο δεύτερο σκέλος των αγώνων της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga, καθώς με το θριαμβευτικό «διπλό» της από το Λεβερκούζεν (4-1 τη Μπάγερ), πήρε ισχυρό προβάδισμα για την 6η θέση και το τελευταίο «εισιτήριο» του Europa League.

Οι «Λύκοι» έκαναν «πάρτι» στο Λεβερκούζεν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου μέρους (43’) με τον Πονγκράτσιτς και «καθάρισαν» τη νίκη τους με τρία γκολ σε δώδεκα λεπτά (64’, 68’, 75’) από τους Άρνολντ, Στέφεν και Πονγκράτσιτς αντίστοιχα. Η Μπάγερ το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο 85’ με προσπάθεια του Μπαουγκάρτλινγκερ.

Στη Φρανκφούρτη έγινε απίστευτο ματς! Η Φράιμπουργκ -που κυνηγάει τη Βόλφσμπουργκ στη «μάχη» για την 6η θέση- προηγήθηκε στο 28’ με τον Γκρίφο. Ο Σίλβα με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα στο 35’, για να ανακτήσει το προβάδισμα η φιλοξενούμενη ομάδα (και μάλιστα με δύο γκολ) χάρη στα τέρματα των Πέτερσεν (67’) και Χόλερ (69’). Η Άιντραχτ ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και με δύο γκολ των Καμάντα (79’) και Τσάντλερ (82’), κατάφερε να «σώσει» τον βαθμό στο φινάλε.

Τέλος, στη Βρέμη η Βέρντερ με το 0-0 κόντρα στη Γκλάντμπαχ, της στέρησε την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» έστω προσωρινά στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η 28η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (43’ Κίμιχ)

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ 1-4 (85’ Μπαουγκάρτλινγκερ – 43’, 75’ Πονγκράτσιτς, 65’ Άρνολντ, 68’ Στέφεν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Φράιμπουργκ 3-3 (35’ Σίλβα, 79’ Καμάντα, 82’ Τσάντλερ – 28’ Γκρίφο, Πέτερσεν 67’, Χόλερ 69’)

Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ 0-0