Η Ντεφένσα κατέκτησε το Recopa, καθώς νίκησε στα πέναλτι με 4-3 την Παλμέιρας. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα είχε ως παρακαταθήκη το 2-1 του πρώτου αγώνα, αλλά ηττήθηκε με το ίδιο σκορ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Το άσχημο για την ομάδα του πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ ήταν ότι δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μπενίτεθ.

Ο Βέιγκα με πέναλτι στο 22’ είχε ανοίξει το σκορ για την Παλμέιρας και όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε τον τίτλο. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Ρομέρο ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις ο Μπενίτεθ έκανε την ανατροπή κι έστειλε στο ματς στη παράταση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Παλμέιρας έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 68’ λόγω της αποβολής του Βίνα, ενώ στο 98’ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς ο Ρομέρο είδε την κόκκινη κάρτα.

Στα πέναλτι η Ντεφένσα ήταν πιο ψύχραιμη, επικράτησε με 4-3 και πανηγύρισε τον τίτλο.