Με τον Κάστεελς να αποκρούει πέναλτι του Νταμπούρ στις καθυστερήσεις, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 2-1 της Χοφενχάιμ για την 7η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Ο Στέφεν μόλις στο 5ο λεπτό και ο Βέγκχορστ στο 26΄ πέτυχαν τα γκολ των «λύκων», που έχασαν και πέναλτι με τον Βέγκχορστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 87΄ με τον Ανταμιάν, αλλά στο φινάλε έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να «κλέψουν» το βαθμό της ισοπαλίας.

Η 7η αγωνιστική:

Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 1-1 (82΄πεν. Μπίτενκουρτ – 67΄αυτ. Μοϊσάντερ)

Λειψία-Φράιμπουργκ 3-0 (26΄ Κονατέ, 70΄πεν. Ζάμπιτσερ, 89΄ Ανχελίνιο)

Ουνιόν Βερολίνου-Αρμίνια Μπίλεφελντ 5-0 (3΄ Εντο, 13΄ Άντριχ, 45+2΄ Μπέκερ, 52΄πεν. Κρούζε, 89΄ Τόιχερτ)

Μάιντς-Σάλκε 2-2 (6΄πεν. Μπροζίνσκι, 45+2΄πεν. Ματετά – 36΄ Ουτ, 82΄αυτ. Σεντ Τζουστ)

Άουγκσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 0-3 (44΄πεν. Ματέους Κούνια, 52΄ Λουκεμπάκιο, 86΄ Πιάτεκ)

Στουτγκάρδη-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (17΄πεν. Γκονζάλες, 37΄ Κάστρο – 61΄ Αντρέ Σίλβα, 75΄ Άμπραχαμ)

Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 2-3 (45΄ Ρόις, 83΄ Χάαλαντ – 45+4΄ Αλάμπα, 48΄ Λεβαντόφσκι, 80΄ Σανέ)

Βόλφσμπουργκ-Χοφενχάιμ 2-1 (5΄ Στέφεν, 26΄ Βέγκχορστ – 87΄ Ανταμιάν)