Ισόπαλη 2-2 έληξε η αναμέτρηση της Σάλκε με την Γκλάντμπαχ για την 2η αγωνιστική της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ζάλασαρ στο 29΄ αλλά τα «πουλάρια» με τέρματα των Χόφμαν (72΄) και Τιράμ (78΄) πήραν το προβάδισμα. Τελικά τη λύση έδωσε για τους γηπεδούχους ο Μπάτλερ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Λειψία δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Κολωνίας στην επιστροφή του Τίμο Βέρνερ (2-2). Ο Γερμανός επιθετικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36΄ χωρίς ωστόσο να είναι αρκετό για την ομάδα του, που για δεύτερη αγωνιστική έχασε βαθμούς.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό γερμανικό πρωτάθλημα σημείωσε η Χοφενχάιμ, που αν και βρέθηκε να χάνει από τη Μπόχουμ με 2-0 στο 13΄, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το «τρίποντο» με 3-2.

Σε ό,τι αφορά τη Στουτγκάρδη του Κώστα Μαυροπάνου, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βέρντερ στη Βρέμη, με τον Έλληνα αμυντικό να αγωνίζεται σε ολόκληρο τον αγώνα. Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Άουγκσμπουργκ επί της Λεβερκούζεν με 2-1, ενώ ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Χέρτα και Άιντραχτ στο Βερολίνο.

Η 2η αγωνιστική:

Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-3 (35΄ Γκρέγκοριτς – 77΄ Μπάινο Γκίτενς, 84΄ Μουκοκό, 88΄ Βολφ)

Λεβερκούζεν-Άουγκσμπουργκ 1-2 (43΄ Αράνγκουϊς – 15΄ Γένσεν, 82΄ Χαν)

Λειψία-Κολωνία 2-2 (36΄ Βέρνερ, 56΄ Ενκουνκού – 40΄ Ντιτς, 72΄ Γκβαρντιόλ)

Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 3-2 (14΄ Μπαουμγκάρντνερ, 23΄ Καμπάκ, 88΄ Νταμπούρ – 10΄, 13΄ Τσόλερ)

Χέρτα Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (3΄ Σερντάρ – 48΄ Καμαντά)

Βέρντερ Βρέμης-Στουτγκάρδη 2-2 (4΄ Φίλκρουγκ, +90΄ Μπερκ – 38΄ Εντο, 77΄ Σίλας)

Σάλκε-Γκλάντμπαχ 2-2 (29΄ Ζάλασαρ, +90΄ Μπάτλερ – 72΄ Χόφμαν, 78΄ Τιράμ)