Το εντυπωσιακό 4-4 της Λανς με τη Ρεμς, ξεχώρισε από τα απογευματινά παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο ημίχρονο, αλλά η Ρεμς «γύρισε» το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο του β΄ μέρους (1-2) και κράτησε το προβάδισμα ως το 77΄.

Από κει και πέρα, έγινε… χαμός. Ισοφάριση της Λανς με αυτογκόλ, νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, επίσης με αυτογκόλ, και αμέσως μετά ο Ντιά έδειξε να «καθαρίζει» το ματς (2-4). Το φινάλε όμως, ανήκε στον Φλοριάν Σοτοκά, ο οποίος σκόραρε στο 90΄ και στο 91΄ και ισοφάρισε σε 4-4, ενώ στο 93΄ ο ίδιος κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως ανακλήθηκε από το VAR!

Στον πάγκο για τη Ρεμς έμεινε για άλλη μία φορά ο Τάσος Δώνης.

Εντυπωσιακή ήταν η Ανζέ, η οποία διέλυσε με 5-1 εκτός έδρας τη Νιμ και ανέβηκε στην έβδομη θέση, ενώ η Ναντ με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-0 της Λοριάν.

Η 10η αγωνιστική:

Στρασμπούρ-Μαρσέιγ 0-1 (72΄ Σανσόν)

Μπορντό-Μονπελιέ 0-2 (49΄ Μολέ, 66΄ Ντελόρ)

Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεν 3-0 (11΄ Κεν, 21΄, 73΄ Ντι Μαρία)

Μπρεστ-Λιλ 3-2 (15΄ Πιερ-Γκαμπριέλ, 19΄ Περό, 42΄ Καρντόνα – 45+3΄πεν., 57΄ Γιλμάζ)

Μετζ-Ντιζόν 1-1 (21΄ Γιαντέ – 13΄ Μπαλντέ)

Λανς-Ρεμς 4-4 (21΄ Μπανζά, 77΄αυτ. Φόκετ, 90, 90+1΄ Σοτοκά – 47΄ Σαφαρό, 54΄, 81΄ Ντιά, 79΄αυτ. Μεντίνα)

Νιμ-Ανζέ 1-5 (90+2΄ Κονέ – 1΄ Περέιρα Λάγκε, 23΄, 56΄ Μπαοκέν, 82΄πεν. Ντιονί, 90+4΄ Καμπό)

Λοριάν-Ναντ 0-2 (80΄ Μπαμπά, 83΄ Μπλα)

Νις-Μονακό 18:00

Λιόν-Σεντ Ετιέν 22:00