Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Premier League ανάμεσα στη Μπράιτον και τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στο «American Express Community Stadium».

Οι φιλοξενούμενοι, που πήραν μόλις το δεύτερο βαθμό τους στο πρωτάθλημα, έμειναν με 10 παίκτες στο 41ο λεπτό, μετά την αποβολή του Λούντστραμ με απευθείας κόκκινη κάρτα αλλά η Μπράιτον όχι μόνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα, μα βρέθηκε κιόλας να κυνηγά στο σκορ, αφότου ο Μπογκλ «έγραψε» το 0-1 στο 63΄.

Τελικώς, η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς τρία λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90, όταν ο Γουέλμπεκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ράμσντεϊλ σώζοντας τουλάχιστον ένα βαθμό για τους «γλάρους».

Η 14η αγωνιστική:

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 0-7 (3΄ Μιναμίνο, 36΄ Μανέ, 44΄, 68΄ Φιρμίνο, 52΄ Χέντερσον, 81΄, 84΄ Σαλάχ)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (16΄ Στέρλινγκ)

Έβερτον-Άρσεναλ 2-1 (22΄ αυτ. Χόλντινγκ, 45΄ Μίνα – 35΄ πεν. Πεπέ)

Νιούκαστλ-Φούλαμ 1-1 (64΄ πεν. Γουίλσον – 42΄ αυτ. Ρίτσι)

Μπράιτον-Σέφιλντ Γιουν. 1-1 (87΄ Γουέλμπεκ – 63΄ Μπογκλ)

Τότεναμ-Λέστερ 16:15

Μάντσεστερ Γ.-Λιντς 18:30

Γουέστ Μπρομ-Άστον Βίλα 21:15