Ο Τόμας Τούχελ επιχείρησε rotation απέναντι στη Μονπελιέ και παραλίγο να το πληρώσει με δύο χαμένους βαθμούς στο «Stade de la Mosson».

Χωρίς τον Νεϊμάρ στην αποστολή και βασικούς στον πάγκο, οι Παριζιάνοι συνάντησαν μεγάλη αντίσταση από τη Μονπελιέ, της οποίας τελικώς επιβλήθηκαν με 3-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

Οι πρωταθλητές βρίσκονται στο +4 από τη δεύτερη Μαρσέιγ, που έχει δύο αγώνες λιγότερους. Η Παρί προηγήθηκε με τον Νταγκμπά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μαβιντιντί και το 1-1, που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο ημίχρονο, παρέμενε ως το 77ο λεπτό, οπότε έγινε το 2-1 με το γκολ του Κεν.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Εμπαπέ, που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 79ο λεπτό στη θέση του Κεν.