Η Παρί Σεν Ζερμέν πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στη συγκομιδή, συντρίβοντας με σκορ 5-0 τη Μονπελιέ για την 22η αγωνιστική του Σαμπιονά στο Παρίσι. Οι πρωτοπόροι έφτασαν τους 55 βαθμούς και αύξησαν προσωρινά την διαφορά από την 2η Μαρσέιγ στο +13.

Το σκορ άνοιξε στο 8’ ο Σαράμπια και στο 17’ η Μονπελιέ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπερτό. Ο Ντι Μαρία στο 41’ έγραψε το 2-0, ενώ με αυτογκόλ του Κονγκρέ τρία λεπτά μετά, έγινε το 3-0. Ο Εμπαπέ σκόραρε για το 4-0 στο 57ο λεπτό και το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο Κουρζαουά στο 65’. Η Μονπελιέ τελείωσε τον αγώνα με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Σοτάρ.

Η 22η αγωνιστική:

Ρεν-Ναντ 3-2 (71′, 90+7′ Ραφίνια, 90+5′ Μπουριγκό – 47′ αυτ. Ντα Σίλβα, 80′ Σιμόν)

Παρί-Μονπελιέ 5-0 (8’ Σαράμπια, 41’ Ντι Μαρία, 44’ Κονγκρέ (αυτ.), 57’ Εμπαπέ, 65’ Κουραζαουά)

Ντιζόν-Μπρεστ (21:00)