Ο τίτλος κρίθηκε από την προηγούμενη αγωνιστική στην Ιταλία, με μεγάλη θριαμβεύτρια τη Γιουβέντους, ωστόσο για την Αταλάντα, ακόμη και η κατάκτηση της 2ης θέσης αποτελεί ένα πολύ μεγάλο κίνητρο, λίγο πριν το φίνις της εφετινής Serie A.

Η ομάδα του Μπέργκαμο, έδειξε πως έχει αποκτήσει «μέταλλο» την εφετινή σεζόν και λίγες ημέρες πριν «μπει» στη… μάχη του Final-8 του Champions League (με αντίπαλο την Παρί Σεν Ζερμέν), νίκησε εκτός έδρας την Πάρμα με 2-1 και μάλιστα με… ανατροπή, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 37ης αγωνιστικής.

Οι «παρμέντσι» προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Κουλουσέφκι, ωστόσο, η Αταλάντα με τα γκολ των Μαλινόφσκι και Γκόμεζ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ακόμη μία νίκη και «σκαρφάλωσε» προσωρινά στη 2η θέση.