Σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League απόκτησε η Σάλτσμπουργκ μετά το εκτός έδρας 2-1 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας στην Δανία θα «λύσουν» τις διαφορές τους οι Σλάβια Πράγας και Μίντιλαντ μετά το αποψινό 0-0 στην πρωτεύουσα της Τσεχίας.

Η Μακάμπι του Γιώργου Δώνη ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την πρώτη αναμέτρηση των play off με τους Αυστριακούς, αλλά η εμπειρία των φιλοξενούμενων «μέτρησε» περισσότερο από τον ενθουσιασμό των Ισραηλινών.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τζέσι Μαρς είχε ανατρέψει το εις βάρος της σκορ με τα τέρματα των Σομποσλάι και Οκουγκάβα και με τη νίκη της στο «Μπλούμφιλντ» έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα γκρουπ του Champions League ενόψει του δεύτερου αγώνα που θα διεξαχθεί επί αυστριακού εδάφους.

Τα αποτελέσματα των play off του Champions League:

Κράσνονταρ (Ρωσία)-ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 2-1 (39΄ πεν. Κλάεσον, 70΄ Καμπελά – 32΄ Πέλκας)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Iσραήλ)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 1-2 (9΄ Μπιτόν – 49΄ πεν. Σομποσλάι, 57΄ Οκουγκάβα)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Μίντιλαντ (Δανία) 0-0