Η Σερίφ Τιρασπόλ, με βασικούς τους Κολοβό (έγινε αλλαγή στο 74ο λεπτό) και Αθανασιάδη, έγραψε Ιστορία το βράδυ της Τετάρτης (25/8), καθώς κράτησε το 0-0 στο Ζάγκρεμπ απέναντι στην Ντιναμό και σε συνδυασμό με την εντός έδρας νίκη της με 3-0 στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του Champions League προκρίθηκε για πρώτη φορά στους ομίλους.

Η Σερίφ είχε δοκάρι στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, λόγω της ασφυκτικής πίεσης της Ντινάμο, η οποία συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, διάστημα που ακυρώθηκε και γκολ του Όρσιτς (στο 76’), με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους. Ως εκ τούτου, η ομάδα που πέρυσι έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Europa League αποκλείοντας την Τότεναμ θα συνεχίσει στο Europa League.

Στους ομίλους προκρίθηκε και η Σάλτσμπουργκ που επικράτησε με το ίδιο σκορ της Αυστρίας (2-1) επί της Μπρόντμπι, στη Δανία. Tα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Σέσκο (4’) και Αάρονσον (10’). Για τους Δανούς, βρήκε δίχτυα στο 62ο λεπτό ο Μάξο.

Στους ομίλους προκρίθηκε και η Σαχτάρ Ντόνετσκ. Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, η ουκρανική ομάδας έστειλε το ματς με τη Μονακό στην παράταση και το τελικό 2-2 πήρε το εισιτήριο. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Μπεν Γεντέρ στο 18′ και στο 39′ και ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-0 από το πρώτο ματς. Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν το σκορ πρόκρισης με τον Μάρλος στο 74′ και στην παράταση το αυτογκόλ του Αγκιλάρ στο 114′ έφερε το τελικό 2-2.

Τα αποτελέσματα:

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 0-0 (1-2)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Μάλμε (Σουηδία) 2-1 (0-2) (10΄ Νεντιάλκοφ, 60΄ πεν. Σωτηρίου – 42΄ Μπιρμάντσεβιτς)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 2-3 (2-3) (18΄ Ουίνγκο, 27΄ Μαέ – 4΄ Τσέσιγκερ, 56΄ Φάσναχτ, 90΄ +3΄ Μαμπιμπί)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 0-0 (0-3)

Μπρόντμπι (Δανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 1-2 (1-2) (62΄ Μάξο – 4΄ Σέσκο, 10΄ Άαρονσον)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Μονακό (Γαλλία) 2-2 στην παράταση (1-0) (74′ Μάρλος, 114′ αυτ. Αγκιλάρ – 18′, 39′ Μπεν Γεντέρ)