Η Παραγουάη πήρε μία σπουδαία νίκη με 2-0 απέναντι στη Χιλή και θα παλέψει ακόμα και για την πρωτιά του Β΄ ομίλου.

Η Παραγουάη είχε τον έλεγχο του αγώνα και έδωσε την κατοχή στη Χιλή η οποία δεν φάνηκε απειλητική σε κανένα σημείο. Ο Σαμούδιο έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό και έβαλε τις βάσεις για τη σημαντική νίκη της Παραγουάης η οποία κέρδισε πέναλτι στο 58ο λεπτό. Οι Χιλιανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα αλλά δεν άλλαξε η απόφαση του διαιτητή για το χέρι του Μεδέλ, με τον Αλμιρόν να κάνει το 2-0. Στο υπόλοιπο του αγώνα η Χιλή προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να κάνει ούτε σουτ προς την εστία της Παραγουάης.

Με τη νίκη αυτή η Παραγουάη έφτασε τους 6 βαθμούς και στη 2η θέση, έναν πίσω από την Αργεντινή, ενώ η Χιλή είναι 3η με 5 βαθμούς έχοντας ολοκληρώσει τους αγώνες της.

Την τελευταία αγωνιστική παίζουν Αργεντινή-Βολιβία, Ουρουγουάη-Παραγουάη με τη βαθμολογία να έχει ως εξής: Αργεντινή 7, Παραγουάη 6, Χιλή 5, Ουρουγουάη 4, Βολιβία 0.