Το… θαύμα που έψαχνε το Περιστέρι στο Ιλσχόφεν της Γερμανίας κόντρα στους Μέρλινς Κραϊλσχάιμ (νίκη με διαφορά 11 πόντων) δεν ήρθε ποτέ…

Η ομάδα των δυτικών προαστίων, ηττήθηκε με το «βαρύ» 78-55 από το συγκρότημα του Σεμπάστιαν Γκλάιμ στην 6η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου του FIBA Europe Cup και τερμάτισε στην τρίτη θέση με ρεκόρ 2-4.

Προκρίθηκαν ως πρώτοι οι γηπεδούχοι, που ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στον όμιλο με ρεκόρ 4-2. Στα play-in ως δεύτεροι οι Μπάκεν Μπέαρς.

Στην «Arena Hohenlohe» το Περιστέρι έδειξε ανταγωνιστική εικόνα μέχρι το 7ο λεπτό, όσο έβρισκε λύσεις από τους Χρυσικόπουλο και Τσαντ Μπράουν. Από το 16-15 και μετά, ωστόσο, οι Γερμανοί κατάφεραν να «χτίσουν» πάλι μία μικρή διαφορά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -5 (22-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το σκορ. Τα λάθη στην επίθεση και η χαλαρότητα στην άμυνα, επέτρεψε στους Μέρλινς να «τρέξουν» ένα σερί 15-2, με το Περιστέρι να σημειώνει μόλις ένα καλάθι με τον Μίλερ στο 6’58’’ (28-19) και να σκοράρει ξανά στο 3’21’’ με τον Μορέιρα (37-21). Η «αναιμική» εικόνα της ελληνικής ομάδας στην επίθεση συνεχίστηκε ως το φινάλε της περιόδου, με τους Γερμανούς να φτάνουν στο +19 (44-25) με δίποντο του Ντέξτερ Ντεσόν Χάρις στην εκπνοή.

Η… κατηφόρα συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους Μέρλινς να ανεβάζουν τη διαφορά στο +28 στο 5’40’’ με ένα σερί 11-2 (55-27) και να μετατρέπουν σε… τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Το Περιστέρι έβγαλε στη συνέχεια μία μικρή «αντίδραση» και με ένα σερί 13-5 από καλάθια των ΜακΚρι και Κατσίβελη, έριξε λίγο τη διαφορά στο -20 (60-40) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Γερμανοί έριξαν «στροφές», το Περιστέρι συντηρώντας ωστόσο, τη διαφορά πάνω απ’ τους 20 πόντους, μέχρι το τελικό …… που «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι Μπόγκνταν Ραντοσάβλιεβιτς (17π.) και Ντέξτερ Ντεσόν Χάρις (15π.), «καθάρισαν» για τους Μέρλινς, μόνο ο Χρυσικόπουλος (11π.) πάλεψε απ’ την πλευρά του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-25, 60-40, 78-55

ΜΕΡΛΙΝΣ ΚΡΑΪΛΣΧΑΪΜ (Σεμπάστιαν Γκλάιμ): Ενγκοζί 1, Κιντζέκα 5, Α. Κοβάσεβιτς 2, Ντ. Κοβάσεβιτς 3 (1), Σάβατζ, Μπλεκ 5 (1), Ντεσόν Χάρις 15 (1), Λασισί 8 (2), Λιούς 5 (1), Ραντοσάβλιεβιτς 17 (3), Σορτς 9, Στάκεϊ 8 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Χάγκινς 2, ΜακΚρι 12 (2), Πέτεγουεϊ 2, Σαλούστρος 6, Μορέιρα 10, Χρυσικόπουλος 11 (1), Κατσίβελης 6, Μπράουν 4, Μίλερ 2.