Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα το Περιστέρι, μετά τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό, περνώντας νικηφόρα από τη Λάρισα (63-78), για την 7η αγωνιστική της Basket League. «Κλειδί» της νίκης της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου, η οποία ήταν η 3η σε 6 αγώνες, ήταν τα ριμπάουντ, με 42 έναντι 31 της Λάρισας.

O… συνήθης ύποπτος, Έρικ Μακκρί, ήταν για μία ακόμη φορά πρώτος σκόρερ των «κυανοκίτρινων», ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Τσαντ Μπράουν μάζεψε 13 «σκουπίδια» και ο Γιανίκ Μορέιρα 10 για τους φιλοξενούμενους. Πρώτος σκόρερ από τους Θεσσαλούς που υποχώρησαν στο 1-5 ήταν ο Τζάλεν Χάντσον με 20 πόντους.

Η Λάρισα προηγήθηκε με 9-3, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε σε 9-9 στο 5ο λεπτό και ολοκλήρωσε στο +6, 16-22, την 1η περίοδο. Η Λάρισα ανέβασε την πίεση της στα 4/4 του γηπέδου, αλλά με μακρινά σουτ το Περιστέρι δεν πτοήθηκε για το 25-35, 1,44΄πριν τη λήξη του α΄ μέρους. Ακολούθησε τεχνική ποινή στον πάγκο της Λάρισας στα τελευταία 32 δευτερόλεπτα μετά από διαμαρτυρία για φάουλ στον Τσαϊρέλη και τελικά το ημίχρονο βρήκε τους «κυανόλευκους» πίσω στο σκορ με 30-38.

Στην επανάληψη, η Λάρισα με τους Καράμπελα και Κρουμπάλι έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής, 41-42, καθώς ο πρώτος ευστόχησε σε δύο τρίποντα, ενώ ο σέντερ των γηπεδούχων πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους. Ο Έρικ ΜακΚρι για το Περιστέρι και ο Τζάλεν Χάντσον για τη Λάρισα οδηγούσαν τις ομάδες τους σε «μάχη σώμα με σώμα» στην 3η περίοδο, η λήξη της οποίας βρήκε το Περιστέρι στο +6, 48-54. Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου το Περιστέρι με ένα σερί 2-9 και τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα οικοδόμησε διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, για να βρεθεί και στο -17, 50-67 η Λάρισα, με εναπομείναντα χρόνο 5:40”. Το Περιστέρι «βομβάρδισε» με τρίποντα τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει, 63-78, όταν ακούστηκε η κόρνα της γραμματείας.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Χάντσον 20 (2), Κρουμπαλί 7, Τσαϊρέλης, Ζάρας 7 (1), Καράμπελας 8 (2), Ουάσινγκτον, Βισσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 11, Σπαν 3 (1), Παπαντωνίου 7.

Περιστέρι (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μακκρί 17 (3), Πέτεγουεϊ 11 (1), Χρυσικόπουλος 7, Κατσίβελης 6 (2), Μπράουν 4, Φύτρος, Μορέιρα 8, Σαλούστρος 8 (2), Ζουγρής, Μανιάς, Μίλερ 10, Χάγκινς 7 (1).