Σε ένα από τα συναρπαστικότερα παιχνίδια της φετινής Basket League, ο Ιωνικός επικράτησε του Περιστερίου με 100-95 μετά από δύο παρατάσεις (κανονικός αγώνας 77-77, πρώτη παράταση 85-85), στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Παλαιού Φαλήρου, και εδραιώθηκε στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Ο συγκλονιστικός Στιβ Μπαρτ πέτυχε 35 πόντους (με 15/16 βολές) για τους νικητές, που ανέβηκαν στο 6-4, ενώ κρίσιμες βοήθειες σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού έδωσε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (19π.). Ο Γιανίκ Μορέιρα με 30 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα των δυτικών προαστίων, που γνώρισε την τρίτη ήττα της, αλλά παραμένει στη δεύτερη θέση.

Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν 77-73 41΄΄ πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα, με τρίποντο του Μπαρτ και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου, αλλά ο Σμιθ με λέι-απ κράτησε «ζωντανό» το Περιστέρι και ο Μορέιρα με βολές ισοφάρισε, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ανάλογο σκηνικό και στην πρώτη παράταση, όπου ο Ιωνικός με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπαρτ προηγήθηκε 85-84 και ο Μορέιρα ισοφάρισε από τη γραμμή (αυτή τη φορά είχε 1/2 βολές) στα 23΄΄, ενώ ακολούθησαν άστοχα σουτ του Μπαρτ και του Σμιθ. Στη δεύτερη παράταση, ο Μπαρτ με βολές έδωσε προβάδισμα 93-92 στους γηπεδούχους, ένα λεπτό πριν τη λήξη, ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις και στη συνέχεια με 4/4 βολές από τους ίδιους παίκτες η ομάδα του Νίκου Βετούλα «σφράγισε» τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 (κ.α.), 85-85 (1η παρ.), 100-95 (2η παρ.)

Ιωνικός (Νίκος Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (2), Σάφτενααρ 3 (1τρ., 10ρ.), Δημάκος 3, Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (1), Μπατής, Μπαρτ 35 (4), Κατούφας.

Περιστέρι (Νίκος Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3τρ., 7ασ.), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30 (8ρ.), Βασιλόπουλος 12 (2), Γκρέι 11 (2τρ., 7ασ.), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστρος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Κίνγκσλεϊ 5 (1).