Με μία απίστευτη ανατροπή από το -18, το Περιστέρι νίκησε με 70-63 το Μεσολόγγι, στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League. Στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στην τεχνική ηγεσία των «κυανοκίτρινων», οι παίκτες του έδειξαν δύο πρόσωπα, ένα… άσχημο για 25 λεπτά, όταν βρέθηκαν να χάνουν με 52-34 και ένα… εξαιρετικό έκτοτε. Με επιμέρους σκορ 9-25 στην 4η περίοδο, χάρη στην πίεση στην άμυνα και έναν «μαγικό» Τζέιμς Γούνταρντ (20π. με 6/7 τρίποντα), το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες, μετά τη βαριά ήττα από την ΑΕΚ και αύξησε σε 24 τους βαθμούς του και έπιασε στην κορυφή το Λαύριο και την Ένωση που έχουν αγώνα λιγότερο.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πέταξε μία μοναδική ευκαιρία, όταν… χάλασε το μυαλό των παικτών του, με αποτέλεσμα να μείνουν στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, με 19 βαθμούς και να συνεχίσουν να παλεύουν για τη σωτηρία τους. Αυτή ήταν η 2η διαδοχική ήττα της ομάδας της Αιτωλοακαρνανίας, καθώς είχε προηγηθεί αυτή από τον Ιωνικό Νικαίας.

«Θα καθυστερήσει να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση ο Ντεβόντε Γκριν. Δεν νομίζω πως θα είναι ξανά μαζί μας», δήλωσε ο τεχνικός του Μεσολογγίου, Ντίνος Καλαμπάκος, για τον Ντεβόντε Γκριν, ο οποίος διακομίσθηκε στο νοσοκομείο με σοβαρό πρόβλημα υγείας, την περασμένη Πέμπτη (25/2).

Το Περιστέρι είχε 12/30 τρίποντα (4/19 οι γηπεδούχοι), ενώ μάζεψε 10 περισσότερα ριμπάουντ από το Μεσολόγγι, χάρη στη συνεισφορά στον τομέα αυτόν των Μπουρούση (6), Σαλούστρου (5), ΜακΛιν (5) και Τζόουνς (5). Από πλευράς Μεσολογγίου, ο Γιάννης Σαχπατζίδης ήταν ο κορυφαίος με 20 πόντους.

Τον πρώτο αγώνα του, μετά από ενάμιση μήνα λόγω του τραυματισμού στο γόνατο, έδωσε ο Βαγγέλης Μάντζαρης για λογαριασμό του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70

Μεσολόγγι (Ντίνος Καλαμπάκος): Λόρενς 3 (1), Γκότσερ 11 (1), Ντέιβις 5 (1), Γκράβερ 6, Πουαριέ 2, Λάνγκφορντ 6, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 20, Μοτσενίγος 2, Χατζηνικόλας 5, Σταματογιάννης.

Περιστέρι (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 8 (1), Βασιλόπουλος 6 (2), ΜακΛιν 6, Τζόουνς 6, Γκουτιέρεθ, Σκορδίλης 5, Γούνταρντ 20 (6), Μπουρούσης 5 (1), Σαλούστρος 6, Καράμπελας, Κρόκετ 2, Μάντζαρης 6 (2).