Την τρίτη ήττα του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup υπέστη στη Δανία το Περιστέρι. Οι «κυανοκίτρινοι» ηττήθηκαν 83-75 από τους Μπάκεν Μπέαρς, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να καλύπτουν και τη διαφορά (-2) από την ήττα τους στο «Ανδρέας Παπανδρέου», βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-2.

Η καταστροφική άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν δέχθηκε 54 πόντους και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -16 (54-38), δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι να εξαργυρώσει την εξαιρετική απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, όταν «εγκλωβίζοντας» τους Δανούς και έχοντας διάρκεια στην επίθεση πέτυχε την ανατροπή στο 37΄ (72-73), μετά από τρίποντο του Πέτεγουεϊ.

Ωστόσο, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, η ελληνική ομάδα έχασε τη συγκέντρωση της, με τους Μπάκεν Μπέαρς να τρέχουν ένα κομβικό σερί 6-0 για το 79-73, με το οποίο απέκτησαν «μαξιλαράκι» ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζάρεντ Ογκουνγκμπέμι Τζάκσον με 26 πόντους, ενώ από το Περιστέρι των 17 λαθών πάλεψε ο Τζος Χάγκινς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 54-38, 66-57, 83-75

Μπάκεν Μπέαρς (Σόμερ): Ντιουφ 7 (1), Έβανς 12, Χάρις 14 (1), Γιούκιτς 9, Ονγκβάε 9, Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον 26 (2), Σάχλερτζ, Τέιλορ 6.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Μπράουν 6, Χάγκινς 18 (4), ΜακΚρί 8, Μίλερ 12 (4), Πέτεγουεϊ 5 (1), Χρυσικόπουλος 9 (3), Κατσίβελης 3 (1), Μορέιρα 14 (4), Σαλούστρος.